Nowy Rok w Japonii

5:12 AMTak więc, nastał ten dzień- 31 grudnia. Już jutro nowy rok - 2016. Nie wiem jak Wam, ale mi minął bardzo szybko. Jeszcze niedawno byłam w gimnazjum, a teraz kończy się po woli 1 semestr w liceum... Dziś przychodzę do Was z postem o tradycji spędzania Nowego Roku w Japonii.
Zapraszam!

Japoński Nowy Rok (Shōgatsu san-ga-nichi, dosłownie są to 3 pierwsze dni stycznia) jest oficjalnym świętem państwowym obchodzonym dnia 1 stycznia.

Przez pierwsze 3 dni wszystkie sklepy, firmy, urzędy są zamknięte. Shōgatsu jest czasem na spotkania z bliskimi, zabawy, ale także jest to czas na zakończenie wszystkich starych spraw. Japończycy przed Nowym Rokiem sprzątają w domach, pozbywają się wszystkich zbędnych rzeczy, które kojarzą im się ze smutkiem. Zgodnie z tradycją, wszelkie stare sprawy trzeba zakończyć przed północą 31 grudnia, aby w Nowy Rok wejść z samymi nowymi sprawami i rozpoczęcia życia od nowa.tradycyjne noworoczne dekoracje

Noc Noworoczną Japończycy spędzają z bliskimi (ten wieczór nazywany jest omisoka), a następnie udają się do świątyń, gdzie istotnym wydarzeniem jest 108 uderzeń w świątynne dzwony, co po japońsku nazywa się joya-no kane. Uderzenia te oznaczają wypędzenie 108 grzechów, jakich morze dopuścić się człowiek. Dzieci dostają od rodziców małe prezenty, najczęściej są to niewielkie sumy pieniędzy. Wielu ludzi czeka do pierwszego wschodu słońca, gdyż jak głosi tradycja, będzie on symbolizować najbliższy rok. Pierwszy sen jest również bardzo ważny. Po nim poznasz, czy ten rok będzie ci sprzyjać.
Ranek rodziny spędzają przy domowych ołtarzach wypowiadając życzenia oraz podejmując noworoczne postanowienia. W Noworoczny Poranek Japończycy roznoszą kartki z życzeniami oraz odwiedzają świątynie. Japonia jest krajem bardzo zapracowanym, dlatego ten dzień jest bardzo spokojny.Japończycy wysyłają kartki z życzeniami do dalszej rodziny. Aby dotarły na czas (1 stycznia) trzeba je wysłać do połowy grudnia. Każdego roku na kartkach pojawia się motyw zwierzęcia, które patronuje dany rok. W tym roku (2016) jest to małpa.
Jeśli rodzina straciła w odchodzącym roku kogoś bliskiego, nie wypada wysyłać kartki z życzeniami ze względu na szacunek do zmarłego. Taka rodzina informuje dalszych krewnych i znajomych o śmierci bliskiej osoby za pośrednictwem specjalnej pocztówki oraz prosi o niewysyłanie życzeń.

Szczęśliwego Nowego Roku!
Akemashite omedetou gozaimasu (formal) - あけましておめでとうございます
Akemashite omedetou. (casual) --- あけましておめでとう

*zdjęcia: źródło: Google Grafika

You Might Also Like

16 komentarze

❤️ Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania.
❤️ Kiedy piszesz "Obserwuję" to naprawdę zaobserwuj ;)
❤️ Zostaw link do swojego bloga, a w wolnym czasie na pewno odwiedzę.